The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.

I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).

    • @beastlykings@sh.itjust.works
      link
      fedilink
      English
      63 months ago

      While you’re not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.

      At least I think that’s what’s happening.

      • @sour@feddit.org
        link
        fedilink
        English
        43 months ago

        Definitely what happened. OP sounds pretentious being like “you should be”.

        • HubertManne
          link
          fedilink
          33 months ago

          yeah sounds way entitled. like people always have a choice of price to ingredient. sounds like someone who have never paid rent.